jm-jb.pl

5 wskazówek dla uczestników zajęć fitness

Poniżej znajdziecie proste, ale również bardzo istotne wskazówki. Zapewne wielu z Was intuicyjnie je realizuje, natomiast zdarza się również, że o tych kwestiach czasem zapominamy. Wybierając się na trening grupowy, warto mieć je zawsze na uwadze, bo przecież nie chodzi tylko o to, żeby na treningu być, ale przede wszystkim o to, żeby jak najwięcej z niego wynieść, prawda 💪?

1. Koncentruj się na technicznych aspektach wykonywanego przez Ciebie ruchu. W trakcie zajęć instruktor powinien dawać dokładne i proste wskazówki dotyczące ustawienia poszczególnych części ciała i tego, jak powinien przebiegać ruch. Staraj się w miarę swoich możliwości wdrażać te wskazówki i traktować je naprawdę poważnie (to jak ćwiczysz jest o wiele ważniejsze niż to, ile razy w tygodniu to robisz lub z jakiego korzystasz obciążenia). Jeśli tylko masz możliwość, ustaw się na sali w taki sposób, by móc obserwować się w lustrze. Tak wiemy…nie każdy lubi na siebie patrzeć. Szczególnie osoby początkujące lubią „uciekać” w dalsze rejony sali. Natomiast, jeśli powiemy Ci, że korygowanie swojej techniki za pomocą lustra może pomóc Ci realizować Twoje cele – skusisz się 😉?

2. Jeśli czegoś nie rozumiesz, po zajęciach podejdź do instruktora i po prostu zapytaj. Zajęcia grupowe mają to do siebie, że instruktor prowadzi grupę i nie jest na naszą wyłączność, dlatego nie będzie dobrym pomysłem przerywanie ćwiczeń całej grupy po to, żeby o coś spytać, natomiast bardzo mile widziane są wszelkie pytania po zajęciach – instruktorzy bardzo lubią świadomych klientów!

3. Gdy odczuwasz niepokojący ból lub dyskomfort podczas wykonywania ćwiczenia, nie wykonuj go „na siłę”. To Ty najlepiej znasz swoje ciało i wiesz, kiedy dzieje się coś niedobrego. Zrób chwilę przerwy i wróć do lekcji, kiedy ćwiczenie się zmieni (stanowczo odradzamy w ramach przerwy tzw. „siedzenie na telefonie”🙈). Po zajęciach koniecznie skonsultuj to z instruktorem – może się okazać, że należy skorygować u Ciebie jakiś techniczny błąd lub ćwiczenie w danej wersji jest dla Ciebie na ten moment zbyt trudne albo w ogóle nie jest dla Ciebie wskazane i należałoby je zamienić na inne. 

4. Korzystaj z różnych opcji trudności ćwiczeń. Kiedy prowadzący pokazuje ćwiczenie na różnych poziomach zaawansowania, nie chodzi mu o to, żeby wszyscy wykonywali wersję najtrudniejszą 😜. Postaraj się nie patrzeć na osoby obok Ciebie i nie sugerować nimi. Spróbuj każdej z wersji i oceń, która z nich jest dla Ciebie pewnym wyzwaniem, ale takim, któremu jesteś w stanie danego dnia sprostać. Lepiej wykonać łatwiejszą wersję ćwiczenia poprawnie (TO NAPRAWDĘ MA SENS!), niż wersję najtrudniejszą z kilkoma błędami technicznymi. Ćwiczenia wykonywane z nieprawidłową techniką nie dosyć, że nie realizują swojego celu, to jeszcze obciążają nadmiernie partie, które wcale nie miały w danym ćwiczeniu pracować (jeśli czasem po ćwiczeniach na pośladki, boli Was odcinek lędźwiowy kręgosłupa to znak, że coś ewidentnie poszło nie tak 😕). 

5. Nie stresuj się, gdy instruktor Cię koryguje i nie zniechęcaj się. To zupełnie normalne, że czasem klienci mają problem z jakimś konkretnym ćwiczeniem lub nawet kilkoma ruchami. W kwestiach techniki zawsze znajdzie się coś do poprawy – to trochę taka studnia bez dna 😉. Świetnym przykładem są tutaj szkolenia dla instruktorów i trenerów, po których wychodzimy przemaglowani, z dawką wskazówek odnośnie kwestii, nad którymi powinniśmy pracować. Także nie miejcie złudzeń – praca nad techniką dotyczy każdego!

Życzymy Wam fajnych i wartościowych zajęć pod okiem równie fajnych instruktorów 🤸!

B&M

23 maja, 2022

Przeczytaj pozostałe: