jm-jb.pl Just Motion & Just Balance

Wybór klubu fitness – o czym warto pomyśleć?

Kiedy podejmujemy decyzję o tym, że chcielibyśmy ćwiczyć w klubie fitness, pojawić może się w naszej głowie pytanie: który z obiektów będzie dla nas odpowiedni ?? Czasem naszą decyzję determinują konkretne czynniki – takie jak cena karnetu lub lokalizacja, jest to zupełnie normalne i wtedy jej podjęcie jest zazwyczaj proste. Natomiast czasem, nawet gdy pewne czynniki Nas ograniczają, możemy dokonać wyboru, ponieważ np. mamy w swojej okolicy kilka takich miejsc lub kluby, które bierzemy pod uwagę, posiadają zbliżoną ofertę cenową. Na jakiej podstawie podjąć wtedy decyzję? Po pierwsze zastanów się co jest dla Ciebie najważniejszym aspektem. Odpowiedź na to pytanie powinna już mocno zawęzić pole poszukiwań ?.

My z kolei przedstawiamy poniżej 5 kwestii, które według naszych obserwacji są ważne, a czasem nawet bywają problematyczne, natomiast nie wszyscy wiedzą, że warto o nich pomyśleć ?.

? Jesteś osobą zupełnie początkującą,  wizyta w klubie fitness jest dla Ciebie stresem i potrzebujesz wsparcia w tym procesie, a nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów. Wybierz klub, który posiada w swojej ofercie nieodpłatne spotkania/treningi wprowadzające z trenerem (na rynku jest naprawdę sporo takich miejsc). Podczas takich spotkań trener zapozna Cię z ofertą klubu i pomoże wybrać z niej to, co będzie dla Ciebie najlepsze. Zazwyczaj klienci mogą też poprosić o stworzenie dla nich podstawowego planu treningowego i wprowadzenie ich w prawidłową technikę ćwiczeń zawartych w tym planie.

? Zależy Ci na uczestnictwie w porannych zajęciach fitness (zajęciach grupowych). W niektórych obiektach odwołuje się zajęcia fitness, gdy nie zapisze się na nie odpowiednia liczba uczestników – najczęściej taka sytuacja dotyka zajęć porannych. Jeśli priorytetem są dla Ciebie właśnie te zajęcia dopytaj obsługę czy taki limit  obowiązuje i zapytaj wprost, czy zajęcia są często odwoływane (są przecież też miejsca, gdzie w teorii limity istnieją, ale w praktyce zajęcia cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że nikt nigdy nie musiał ich odwoływać).

? Źle czujesz się w większych skupiskach ludzi. W dużym uproszczeniu frekwencja w klubach fitness jest najwyższa między godziną 17 a 20  (wszystko zależy tutaj oczywiście również od specyfiki danego obiektu, jego lokalizacji  itp. i może w związku z tym ulegać pewnym przesunięciom). Dlatego zanim zdecydujesz się na wybór danego klubu, wybierz się tam w godzinach, w których rzeczywiście planujesz trenować i sprawdź jak wygląda tzw. obłożenie. Może się bowiem okazać że, aby wykonać zaplanowany trening, będzie trzeba zaczekać w kolejce na sprzęt, a na sali fitness będzie bardziej tłoczno niż sobie wyobrażałeś/wyobrażałaś. Można z tym żyć ;), ale lepiej mieć tego świadomość i wiedzieć na co się piszemy.

? Decydujesz się na dany obiekt ze względu na saunę lub inne dodatkowe usługi. Jeśli nie chcesz się zawieść, sprawdź czy korzystanie z tego typu udogodnień nie jest ograniczone czasowo. W niektórych klubach sauna włączana jest jedynie w konkretnych godzinach lub tylko na życzenie klienta (co wiąże się z tym, że wcześniej należy uprzedzić o tym, że chce się z niej skorzystać). Jeśli jest to dla Ciebie ważny czynnik, determinujący wybór danego klubu fitness, dobrze o to spytać.

? Chcesz płacić za karnet w recepcji klubu i nie wyobrażasz sobie „podpinania” swojej karty płatniczej lub kredytowej, aby cyklicznie pobierano z niej opłatę. Ten czynnik dosyć mocno zawęża pole wyboru, ponieważ w  dzisiejszych czasach większość firm funkcjonuje właśnie w taki sposób. Natomiast są też obiekty, w których istnieje opcja płatności gotówką lub kartą płatniczą na miejscu (często ta opcja nazywa się tzw. karnetem przedpłaconym). Jeśli cykliczne pobieranie płatności z Twojej karty kompletnie Ci nie odpowiada, pamiętaj, że powinno być to pierwsze pytanie, które zadasz obsłudze klubu.

Uwaga, Uwaga!!!

Dwie BARDZO WAŻNE podpowiedzi ?:

❗️ Zanim wykupisz karnet – koniecznie skorzystaj z tzw. jednorazowego wejścia (w niektórych obiektach pierwsze wejście jest nawet darmowe) i sprawdź na żywo wybrany klub fitness, oczywiście w godzinach, w których zamierzasz w nim trenować.

❗️ Jeśli zdecydowałeś/zdecydowałaś się na zawarcie umowy na abonament sportowy (czyli mówiąc prościej – na zakup karnetu) na pewien okres czasu, nie rób tego w pośpiechu! Koniecznie przeczytaj regulamin umowy, na którą się decydujesz, sprawdź na jaki czas zawierasz umowę i jaki okres wypowiedzenia Cię obowiązuje. Jeśli dokonasz zakupu bez zapoznania się z tymi kwestiami i zatwierdzisz w pośpiechu regulamin, możesz nieprzyjemnie się rozczarować, a przecież w wizytach w klubie fitness nie o to chodzi.

Mamy nadzieję, że choć trochę pomogliśmy ?.
B&M

29 sierpnia, 2022

Przeczytaj pozostałe: